Consumul a doi litri sau mai mult pe săptămână de băuturi îndulcite artificial crește cu 20% riscul unei bătăi neregulate a inimii, numită fibrilație atrială, în comparație cu persoanele care nu beau nimic.
Aceasta e concluzia unui nou studiu, citat de CNN. Fibrilația atrială este o bătaie neregulată a inimii, descrisă adesea de multe persoane care suferă de fibrilație atrială ca un „tremur”, „flutter” sau „flip-flop” al inimii în piept.
Conform studiului, consumul unui număr similar de băuturi cu adaos de zahăr a crescut riscul de apariție a acestei afecțiuni cu 10%, în timp ce consumul de sucuri pure, neîndulcite, cum ar fi sucul de portocale sau de legume, a fost asociat cu un risc cu 8% mai mic de fibrilație atrială.
„Apa este cea mai bună alegere și, pe baza acestui studiu, băuturile îndulcite fără și cu puține calorii ar trebui să fie limitate sau evitate”, a declarat Kris-Etherton, membru al comitetului de…



