Un nou studiu arată cât de PERICULOASE sunt băuturile dietetice

Consumul a doi litri sau mai mult pe săptămână de băuturi îndulcite artificial crește cu 20% riscul unei bătăi neregulate a inimii, numită fibrilație atrială, în comparație cu persoanele care nu beau nimic.

Aceasta e concluzia unui nou studiu, citat de CNN. Fibrilația atrială este o bătaie neregulată a inimii, descrisă adesea de multe persoane care suferă de fibrilație atrială ca un „tremur”, „flutter” sau „flip-flop” al inimii în piept.

Conform studiului, consumul unui număr similar de băuturi cu adaos de zahăr a crescut riscul de apariție a acestei afecțiuni cu 10%, în timp ce consumul de sucuri pure, neîndulcite, cum ar fi sucul de portocale sau de legume, a fost asociat cu un risc cu 8% mai mic de fibrilație atrială.

„Apa este cea mai bună alegere și, pe baza acestui studiu, băuturile îndulcite fără și cu puține calorii ar trebui să fie limitate sau evitate”, a declarat Kris-Etherton, membru al comitetului de…

Citeşte mai mult

admin

admin

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Citește și

Cele mai populare