Spania dă în judecată Comisia Europeană pentru politica de echilibrare a naționalităților în funcția publică a UE

  • Spania a dat în judecată Comisia Europeană la CJUE, contestând politica prin care Bruxelles-ul încearcă să corecteze dezechilibrele de naționalitate din funcția publică a UE.
  • Comisia a introdus un obiectiv de recrutare care favorizează statele subreprezentate, inclusiv prin prioritizarea candidaților din aceste țări în caz de calificări egale, măsură criticată ca fiind contrară principiului meritului și nediscriminării.
  • Disputa reflectă o tensiune mai amplă în UE între reprezentarea echilibrată a statelor membre și principiul selecției strict pe criterii de competență, în contextul unor dezechilibre persistente în rândul funcționarilor europeni.

Spania a sesizat Curtea de Justiție a Uniunii Europene (CJUE), contestând noile măsuri ale Comisiei Europene privind corectarea dezechilibrelor de naționalitate din rândul funcționarilor instituțiilor UE, potrivit Euractiv.

Decizia vine în contextul în care…

Citeşte mai mult

admin

admin

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Citește și

Cele mai populare