Generalul Herzi Halevi – șeful Statului Major al Forțelor de Apărare Israeliene (IDF) – le-a transmis unor soldați israelieni cu care s-a întâlnit sâmbătă, 25 noiembrie, că armata va continua operațiunea din Fâșia Gaza după încetarea armistițiului de patru zile.
Acordul de încetare a focului pentru eliberarea ostaticilor nu ar fi avut loc fără presiunea IDF asupra Hamas, a mai transmis generalul Herzi Halevi.
„Nu intenționăm, nu vrem și nu suntem pregătiți să oprim acest efort (n.red. – de război) înainte de fi eliberați toți ostaticii. Este datoria noastră morală să-i aducem înapoi”, a insistat șeful Statului Major al IDF.
„Avem obligația să luptăm și, de asemenea, să ne riscăm viața”
Generalul Halevi a mai spus că IDF va folosi această „pauză de luptă” pentru a „studia, pentru a ne pregăti mai bine și, de asemenea, pentru a ne odihni puțin”.
Dar, a precizat acesta, trupele israeliene vor continua…



