Un grup format din 50 de turişti, care a urcat, sâmbătă, însoţit de câţiva ghizi, pe un traseu către vârful Parângul Mare a fost recuperat de salvamontişti după ce nu a mai putut înainta din cauza vremii nefavorabile de pe munte.
Şeful Salvamont România, Sabin Cornoiu, a precizat că este vorba despre un grup organizat, care era însoţit de 3-4 ghizi şi care a plecat din staţiunea Rusu, de lângă Petroşani, către vârful Parângul Mare în ciuda avertizărilor meteo care erau cunoscute.
„Grupul a fost localizat în zona Vârfului Parângul Mic de către salvatorii montani (…). Persoanele din grup nu au afecţiuni medicale şi nu au solicitat ajutor medical. Grupul a fost coborât în staţiune”, se arată pe pagina Salvamont Hunedoara.
Turiştii nu au reuşit să ajungă în zona spre care plecaseră, în condiţiile în care ei nu s-au mai putut orienta, iar unii erau epuizaţi şi îngheţaţi.
Salvamontiştii au fost solicitaţi de către…



