- Destinațiile turistice cunoscute suferă de supraturism își nemulțumesc localnicii.
- Manifestații, graffiti care avertizează turiștii să plece acasă, taxe de intrare – populația se mobilizează împotrivă turiștilor.
- Industria de turism a devenit agresivă și a pierdut încrederea localnicilor.
- Operatorii de turism trebuie să își schimbe mentalitatea spre un „turism responsabil”.
Proteste în stradă, graffiti care avertizează turiștii să plece acasă, populația locală în scădere pe măsură ce crește rata de închirieri pe termen scurt – sunt doar unele dintre efectele vizibile ale supraturismului. Anul acesta este cel care marchează o revoltă generalizată împotriva turismului.
Cum a fost afectat turismul anul acesta?
Veneția a început să perceapă turiștilor o taxă de intrare, în timp ce un oraș aglomerat elvețian a anunțat că vrea să-i urmeze exemplul. Localnicii au organizat proteste în Mallorca și Barcelona.
Deși a ajuns la apogeu în…



