Președintele Nicușor Dan și Premierul Ilie Bolojan au participat la recepția organizată de Ambasada Statelor Unite la București cu ocazia Zilei Independenței SUA, eveniment desfășurat în anul în care se împlinesc 250 de ani de la semnarea Declarației de Independență.
Tema ediției din acest an, „Freedom250”, marchează atât moștenirea fondatoare a Statelor Unite, cât și relația strategică dintre Washington și București.
În deschiderea recepției a vorbit Ambasadorul american la București, Darryl Nirenberg, urmat de Nicușor Dan și de Ilie Bolojan.
Mesajul lui Nicușor Dan
În discursul său, Nicușor Dan a transmis felicitări poporului american pentru aniversarea a 250 de ani de la Declarația de Independență, document pe care l-a descris drept o sursă de inspirație pentru oameni din întreaga lume.
Nicușor Dan a subliniat că parcursul Statelor Unite nu a…



