Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a reacționat la proiectul inițiat în Parlamentul de la București de S.O.S. România, partidul Dianei Șoșoacă. Șefa statului de la Chișinău a criticat inițiativa, subliniind că Unirea se poate realiza doar printr-un vot masiv al cetățenilor ambelor țări.
Proiectul privind Unirea României cu Republica Moldova a trecut tacit de Camera Deputaților. Inițiativa a fost propusă de parlamentari ai S.O.S. România, partidul Dianei Șoșoacă, și urmează să ajungă la Senat, care este for decizional.
Pentru Republica Moldova, nu Unirea este o prioritate, ci integrarea
Chestionată dacă ideea unirii este luată în serios la Chișinău, Maia Sandu a spus, într-un interviu acordat pentru Pro TV Chișinău, că personal explică subiectul de fiecare dată când este întrebată. Mai ales în discuții cu oameni din…



