Zeci de turişti plecaţi cu ghizi către VÂRFUL Parângul Mare, recuperaţi de salvamontişti. Nu au mai putut înainta din cauza vremii

Un grup format din 50 de turişti, care a urcat, sâmbătă, însoţit de câţiva ghizi, pe un traseu către vârful Parângul Mare a fost recuperat de salvamontişti după ce nu a mai putut înainta din cauza vremii nefavorabile de pe munte.

Şeful Salvamont România, Sabin Cornoiu, a precizat că este vorba despre un grup organizat, care era însoţit de 3-4 ghizi şi care a plecat din staţiunea Rusu, de lângă Petroşani, către vârful Parângul Mare în ciuda avertizărilor meteo care erau cunoscute.

„Grupul a fost localizat în zona Vârfului Parângul Mic de către salvatorii montani (…). Persoanele din grup nu au afecţiuni medicale şi nu au solicitat ajutor medical. Grupul a fost coborât în staţiune”, se arată pe pagina Salvamont Hunedoara.

Turiştii nu au reuşit să ajungă în zona spre care plecaseră, în condiţiile în care ei nu s-au mai putut orienta, iar unii erau epuizaţi şi îngheţaţi.

Salvamontiştii au fost solicitaţi de către…

Citeşte mai mult

admin

admin

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Citește și

Cele mai populare