Summitul UE-UK a fost amânat după demisia lui Starmer

  • Summitul UE–Marea Britanie din 22 iulie a fost amânat după demisia lui Keir Starmer.
  • UE analizează când ar putea avea loc o nouă reuniune.
  • Bruxelles-ul speră la continuarea apropierii dintre UE și Marea Britanie.

Summitul dintre Uniunea Europeană și Marea Britanie, programat pentru luna iulie, va fi amânat după anunțul surprinzător al demisiei Premierului britanic Keir Starmer, conform Xinhua.

Președintele Consiliului European, Antonio Costa, a declarat că organizarea celui de-al doilea summit UE–Marea Britanie va trebui reprogramată, iar instituțiile europene analizează în prezent oportunitatea unei noi întâlniri.

„Trebuie să îl amânăm, cu siguranță, însă reevaluăm posibilitatea organizării acestui nou Summit”, a spus Costa în cadrul unei conferințe de presă.

Oficialul european și-a exprimat speranța că viitorul lider al Guvernului britanic va continua procesul de îmbunătățire a…

Citeşte mai mult

admin

admin

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Citește și

Cele mai populare